Výstava Karátová duše v Technickém muzeu v Brně

V pondělí 13.5.2019 proběhla v Technickém muzeu v Brně vernisáž výstavy Karátové duše, která je mezinárodní přehlídkou současného šperku a zároveň pohledem do historie a zákulisí zlatnického řemesla. 
Spoluorganizátorem výstavy je Cech zlatníků a klenotníků Slovenska. Na výstavě muzeum spolupracovalo i s mistrem zlatnickým Jiřím Drlíkem z Brna a družstvem umělecké výroby Granát Turnov.

Na výstavě, která potrvá do 31.7.2019  najdete práce 24 autorů z několika zemí. Vystaveny jsou také smaltované šperky ode mě i mé matky Radky Urbanové.

Více informací zde.
 

Setkání při příležitosti uvedení nové publikace Technického muzea v Brně

Přijměte srdečné pozvání na setkání nad odbornou česko-anglickou monografií SMALT/EMAIL, Uměleckořemeslná technika i moderní povrchová úprava kovů. 
Třísetstránková kniha v českém prostředí poprvé v tak velkém rozsahu informuje o historii i současnosti smaltu a završuje více jak tři roky práce, kterou Technické muzeum v Brně tomuto fenoménu systematicky věnovalo.
Kniha je kolektivním dílem třicítky odborníků, kteří se podíleli na výstavním projektu Umění emailu/Technika smaltu. Podrobněji odborně zpracovává témata, která v rámci výstavy (i již rozebraného katalogu) mohla být na omezeném prostoru představena jen částečně – historii emailérství, artefakty s emailérskou výzdobou v muzejních sbírkách, smalt jako průmyslovou technologii, problematiku konzervace a restaurování smaltu i možnosti využití smaltu ve výtvarném umění.
Pražské setkání proběhlo 10. 4. v 17 hodin v Galerii KusKovu v Praze v Biskupském dvoře 1147/6 na Novém Městě.